Atlas Pnomatik

Mail: atlas@atlaspnomatik.com.tr

Tel: +90 312 395 39 90

Enerji Geri Kazanım Sistemleri

 

Enerji tüketimi genellikle bir kompresörün kullanım ömrü maliyetinin %80’inden fazlasına karşılık gelmektedir. Elektrik enerjisinin %94’e kadarı sıkıştırma ısısına dönüştürülür. Enerji geri kazanımı olmadığında, bu ısı soğutma sistemi ve radyasyon aracılığıyla atmosfere giderek kaybolur. Enerji geri kazanım sistemleri kompresörde oluşan bu ısıyı kullanarak atık enerjinin sıcak su olarak kullanılmasını sağlar.

Basınçlı hava sisteminden geri kazanılan sıcak su, duşlarda ve kapalı alanları ısıtmak için kullanılabilir. Ayrıca özellikle proses uygulamalarında kullanım için uygundur. Sıcak suyu kazan ön besleme suyu olarak veya 90°C’ye kadar sıcak su ihtiyacı olan proseslerde doğrudan kullanmak, doğalgaz ve ısıtma yağı gibi maliyetli enerji kaynaklarından tasarruf sağlayabilir.

Isıyla çalışan soğutucular, basınçlı hava sisteminden geri kazanılan ısı için bir başka uygulama alanı olabilir ve endüstriye enerji tasarrufu için yeni fırsatlar sunabilir.

Enerji geri kazanım ünitesi kompresör ile müşterinin soğutma ve ısıtma devresinin arasına kurulur. Modüler tasarım sayesinde bu sistem, işletmenizin uygulamasına kusursuz bir şekilde entegre olur.