Atlas Pnomatik

Mail: atlas@atlaspnomatik.com.tr

Tel: +90 312 395 39 90

Kondens Arıtma ve Tahliye Çözümleri

Bir kompresörden çıkan hava %100 nem oranına ulaşır ve içinde yağ ve katı parçacıklar bulunur. Bunlar da birlikte aşındırıcı, genellikle asidik ve yağlı bir çamur oluşturur. Hava şartlandırılmadığında, bu çamurlu karışım basınçlı hava sisteminize girerek boru tesisatında korozyona neden olur, pnömatik aletlere zarar verir ve son ürünlerin kalitesini düşürebilir.

Atlas Copco, çok çeşitli son soğutucu, tahliye ve yoğuşma şartlandırma çözümleri ile sunduğu üstün kaliteyi basınçlı hava sisteminizde kullanabilmenizi sağlar.

HD ve TD Su Giderme Son Soğutucular

Tüm Atlas Copco kompresörleri bir son soğutucu ile donatılmıştır. Bu soğutucu havayı soğutarak nemin %70’ini suya dönüştürür ve ardından su derhal tahliye edilir. Ancak çok yüksek ortam sıcaklıklarına sahip üretim tesisleri için ek soğutma olanakları gerekebilir. Atlas Copco’nun bağımsız son soğutucuları aşırı nemin basınçlı hava sisteminize girmesini engeller.

Atlas Copco’nun hava ve su soğutmalı son soğutucuları çok yüksek ortam sıcaklıklarına sahip tesisler için ek nem yönetimi olanakları sağlar. Gerekli tüm parçalara sahip olan bu cihazlar kompakt bir yapıya sahiptir, kolay monte edilir ve temizlik için kolay bir şekilde sökülür.

HD ve TD son soğutucularda minimum basınç düşmesi ile yüksek soğutma verimliliği ve düşük enerji tüketimi bir arada sunulur. Basınçla meydana gelen önemsiz düşüşler üretim gücünde hiçbir kayıp olmaması anlamına gelir. Kompresör ekstra talep oluşturmadığından ek enerji veya bakım maliyetleri ortadan kalkar.

  • HD su soğutmalı son soğutucularda havayı soğutmak için bir grup paslanmaz çelik boru kullanılır.
  • TD hava soğutmalı son soğutucularda alüminyum blok soğutma elemanı bulunur.

Yüksek soğutma verimliliği ile düşük enerji tüketimi bir araya getirilerek havanızın çoğu hava kurutucu tipine uygun bir sıcaklıkta olması sağlanır.

WSD, EWD ve WD Su Seperatörleri ve Tahliyeler

Hava sistemin içinde hareket ederken soğudukça, basınçlı havada kalan nem suya dönüşür. Suyun korozyona ve hasara yol açması nedeniyle tüm tesisatınıza tahliye takılması gerekir. Atlas Copco son soğutucunuzu, kurutucunuzu, hava deponuzu ve diğer ekipmanlarınızı optimum çalışma koşullarında tutan çeşitli otomatik ya da elektronik tahliyeler sunmaktadır.

Atlas Copco’nun WSD ürünleri, hava sisteminizde yoğuşma su birikmesini önler. Su separatörü Atlas Copco son soğutucularıyla birlikte standart donanım olarak sunulur ve sisteminizin herhangi bir noktasına monte edilebilir. Tamamen paslanmaz malzemeden üretilen siklon teknolojisine sahip bu separatörler, sudaki aerosolleri gidererek kurutucu ve filtre gibi sistem bileşenlerini korur. Bakım gerektirmeyen ve hareketli parça içermeyen bu cihazlarda otomatik ya da manuel tahliye bulunur.

WD 80 tahliye valfi bir basınçlı hava sisteminin en alçak noktasında (örneğin bir deponun veya siklonlu separatörün tabanında) biriken suyun tam otomatik tahliyesini sağlar. Patentli tasarımı sayesinde minimum seviyede bakım gerektirir.

EWD elektronik tahliye serisi güvenli, güvenilir ve verimli yoğuşma tahliyesi sağlar. Akıllı tahliye işlevi yoğuşma oluşumunu izler ve sıvıyı sadece gerektiğinde tahliye ederek basınçlı hava kaybını engeller.

OSS ve OSC Yağ Giderme

Yağ enjeksiyonlu kompresörlerin ürettiği kondenste eser miktarda yağ bulunur. Yağ çevresel risk taşıdığından, atılmadan önce işlemden geçirilmesi gerekir. Atlas Copco kondens yönetimi çözümleri yağı sudan ayırmanıza ve sonrasında temiz suyu güvenle kanalizasyon sistemine tahliye etmenize olanak sağlar.

En yeni teknolojiye sahip OSC ürün gamı, basınçlı havadaki yoğuşmayı ayırmak için patentli teknolojilerden yararlanır. Çok kademeli ayırma işlemi, yüzer yağ tutma filtreleri ve aktif karbon ile üstün performans, uzun filtre ömrü ve sorunsuz çalışma sağlar.

Ayırma işleminden sonra atılan kondenste o kadar az yağ kalır ki çevreye zarar vermeden veya katı çevre kirliliği yönetmeliklerini ihlal etmeden tahliye edilebilir.